E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech gedėllegen gedulden (D)patienter (F)to be patient (E)
Stammformen sech gedėllegensech gedėllegtgedėllegt sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgedėllege mech
dugedėllegs dech
hien/si,hatt/etgedėllegt sech
mirgedėllegen eis
dirgedėllegt iech
sigedėllege sech
Passé composé
echhumechgedėllegt
duhuesdechgedėllegt
hien/si,hatt/ethuetsechgedėllegt
mirhunneisgedėllegt
dirhuttiechgedėllegt
sihusechgedėllegt
Plus-que-parfait
echhatmechgedėllegt
duhasdechgedėllegt
hien/si,hatt/ethatsechgedėllegt
mirhateneisgedėllegt
dirhatiechgedėllegt
sihatesechgedėllegt
Futur I
echwäert gedėllegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedėllegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgedėllegen
dugéifsgedėllegen
hien/si,hatt/etgéifgedėllegen
mirgéifegedėllegen
dirgéiftgedėllegen
sigéifegedėllegen
Conditionnel Passé composé
echhättmechgedėllegt
duhässdechgedėllegt
hien/si,hatt/ethättsechgedėllegt
mirhätteneisgedėllegt
dirhättiechgedėllegt
sihättesechgedėllegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergedėllegdech!
Plurielgedėllegtiech!
gedėllegt
gedėllegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles