E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech gedėlleg-en gedulden (D)patienter (F)to be patient (E)
Stammformen sech gedėlleg-ensech gedėlleg-tgedėlleg-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgedėlleg-e mech
dugedėlleg-s dech
hien/si,hatt/etgedėlleg-t sech
mirgedėlleg-en eis
dirgedėlleg-t iech
sigedėlleg-e sech
Passé composé
echhumechgedėlleg-t
duhuesdechgedėlleg-t
hien/si,hatt/ethuetsechgedėlleg-t
mirhunneisgedėlleg-t
dirhuttiechgedėlleg-t
sihusechgedėlleg-t
Plus-que-parfait
echhatmechgedėlleg-t
duhasdechgedėlleg-t
hien/si,hatt/ethatsechgedėlleg-t
mirhateneisgedėlleg-t
dirhatiechgedėlleg-t
sihatesechgedėlleg-t
Futur I
echwäert gedėlleg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedėlleg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgedėlleg-en
dugéifsgedėlleg-en
hien/si,hatt/etgéifgedėlleg-en
mirgéifegedėlleg-en
dirgéiftgedėlleg-en
sigéifegedėlleg-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechgedėlleg-t
duhässdechgedėlleg-t
hien/si,hatt/ethättsechgedėlleg-t
mirhätteneisgedėlleg-t
dirhättiechgedėlleg-t
sihättesechgedėlleg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergedėllegdech!
Plurielgedėlleg-tiech!
gedėlleg-t
gedėlleg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles