E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbäiverdéngen hinzuverdienen (D)gagner un supplément (F)
Stammformen derbäiverdéngenverdéngt derbäiderbäiverdéngt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (derbäi-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante dingen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdéngen derbäi
duverdéngs derbäi
hien/si,hatt/etverdéngt derbäi
mirverdéngen derbäi
dirverdéngt derbäi
siverdéngen derbäi
Passé composé
echhunnderbäiverdéngt
duhuesderbäiverdéngt
hien/si,hatt/ethuetderbäiverdéngt
mirhunnderbäiverdéngt
dirhuttderbäiverdéngt
sihunnderbäiverdéngt
Plus-que-parfait
echhatderbäiverdéngt
duhasderbäiverdéngt
hien/si,hatt/ethatderbäiverdéngt
mirhatenderbäiverdéngt
dirhatderbäiverdéngt
sihatenderbäiverdéngt
Futur I
echwäert derbäiverdéngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäiverdéngt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäiverdéngen
dugéifsderbäiverdéngen
hien/si,hatt/etgéifderbäiverdéngen
mirgéifenderbäiverdéngen
dirgéiftderbäiverdéngen
sigéifenderbäiverdéngen
Conditionnel Passé composé
echhättderbäiverdéngt
duhässderbäiverdéngt
hien/si,hatt/ethättderbäiverdéngt
mirhättenderbäiverdéngt
dirhättderbäiverdéngt
sihättenderbäiverdéngt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdéng derbäi!
Plurielverdéngt derbäi!
derbäiverdéngt
derbäiverdéngen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbedéngen bedéngendéngenverdéngen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles