E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbäiverdéng-en hinzuverdienen (D)gagner un supplément (F)
Stammformen derbäiverdéng-enverdéng-t derbäiderbäiverdéng-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (derbäi-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante dingen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdéng-en derbäi
duverdéng-s derbäi
hien/si,hatt/etverdéng-t derbäi
mirverdéng-en derbäi
dirverdéng-t derbäi
siverdéng-en derbäi
Passé composé
echhunnderbäiverdéng-t
duhuesderbäiverdéng-t
hien/si,hatt/ethuetderbäiverdéng-t
mirhunnderbäiverdéng-t
dirhuttderbäiverdéng-t
sihunnderbäiverdéng-t
Plus-que-parfait
echhatderbäiverdéng-t
duhasderbäiverdéng-t
hien/si,hatt/ethatderbäiverdéng-t
mirhatenderbäiverdéng-t
dirhatderbäiverdéng-t
sihatenderbäiverdéng-t
Futur I
echwäert derbäiverdéng-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäiverdéng-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäiverdéng-en
dugéifsderbäiverdéng-en
hien/si,hatt/etgéifderbäiverdéng-en
mirgéifenderbäiverdéng-en
dirgéiftderbäiverdéng-en
sigéifenderbäiverdéng-en
Conditionnel Passé composé
echhättderbäiverdéng-t
duhässderbäiverdéng-t
hien/si,hatt/ethättderbäiverdéng-t
mirhättenderbäiverdéng-t
dirhättderbäiverdéng-t
sihättenderbäiverdéng-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdéng derbäi!
Plurielverdéng-t derbäi!
derbäiverdéng-t
derbäiverdéng-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbedéng-en bedéng-endéng-enverdéng-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles