E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veraarmen verarmen (D)appauvrir (F)to impoverish (E)
Stammformen veraarmenveraarmtveraarmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveraarmen
duveraarms
hien/si,hatt/etveraarmt
mirveraarmen
dirveraarmt
siveraarmen
Pass compos
echsiveraarmt
dubassveraarmt
hien/si,hatt/etassveraarmt
mirsiveraarmt
dirsiddveraarmt
sisiveraarmt
Plus-que-parfait
echwarveraarmt
duwaarsveraarmt
hien/si,hatt/etwarveraarmt
mirwareveraarmt
dirwaartveraarmt
siwareveraarmt
Futur I
echwäert veraarmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veraarmt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveraarmen
dugéifsveraarmen
hien/si,hatt/etgéifveraarmen
mirgéifeveraarmen
dirgéiftveraarmen
sigéifeveraarmen
Conditionnel Pass compos
echwierveraarmt
duwiersveraarmt
hien/si,hatt/etwierveraarmt
mirwiereveraarmt
dirwiertveraarmt
siwiereveraarmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveraarm!
Plurielveraarmt!
veraarmt
veraarmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles