E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

diagnostizéieren diagnostizieren (D)diagnostiquer (F)to diagnose (E)
Stammformen diagnostizéierendiagnostizéiertdiagnostizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiagnostizéieren
dudiagnostizéiers
hien/si,hatt/etdiagnostizéiert
mirdiagnostizéieren
dirdiagnostizéiert
sidiagnostizéieren
Passé composé
echhunndiagnostizéiert
duhuesdiagnostizéiert
hien/si,hatt/ethuetdiagnostizéiert
mirhunndiagnostizéiert
dirhuttdiagnostizéiert
sihunndiagnostizéiert
Plus-que-parfait
echhatdiagnostizéiert
duhasdiagnostizéiert
hien/si,hatt/ethatdiagnostizéiert
mirhatendiagnostizéiert
dirhatdiagnostizéiert
sihatendiagnostizéiert
Futur I
echwäert diagnostizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diagnostizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiagnostizéieren
dugéifsdiagnostizéieren
hien/si,hatt/etgéifdiagnostizéieren
mirgéifendiagnostizéieren
dirgéiftdiagnostizéieren
sigéifendiagnostizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdiagnostizéiert
duhässdiagnostizéiert
hien/si,hatt/ethättdiagnostizéiert
mirhättendiagnostizéiert
dirhättdiagnostizéiert
sihättendiagnostizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiagnostizéier!
Plurieldiagnostizéiert!
diagnostizéiert
diagnostizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles