E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

diagnostiz-éier-en diagnostizieren (D)diagnostiquer (F)to diagnose (E)
Stammformen diagnostiz-éier-endiagnostiz-éier-tdiagnostiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiagnostiz-éier-en
dudiagnostiz-éier-s
hien/si,hatt/etdiagnostiz-éier-t
mirdiagnostiz-éier-en
dirdiagnostiz-éier-t
sidiagnostiz-éier-en
Passé composé
echhunndiagnostiz-éier-t
duhuesdiagnostiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdiagnostiz-éier-t
mirhunndiagnostiz-éier-t
dirhuttdiagnostiz-éier-t
sihunndiagnostiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdiagnostiz-éier-t
duhasdiagnostiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatdiagnostiz-éier-t
mirhatendiagnostiz-éier-t
dirhatdiagnostiz-éier-t
sihatendiagnostiz-éier-t
Futur I
echwäert diagnostiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diagnostiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiagnostiz-éier-en
dugéifsdiagnostiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdiagnostiz-éier-en
mirgéifendiagnostiz-éier-en
dirgéiftdiagnostiz-éier-en
sigéifendiagnostiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdiagnostiz-éier-t
duhässdiagnostiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättdiagnostiz-éier-t
mirhättendiagnostiz-éier-t
dirhättdiagnostiz-éier-t
sihättendiagnostiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiagnostiz-éier!
Plurieldiagnostiz-éier-t!
diagnostiz-éier-t
diagnostiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles