E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

anästheséieren anästhesieren (D)anesthésier (F)to admenister an anesthesia (E)
Stammformen anästheséierenanästheséiertanästheséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echanästheséieren
duanästheséiers
hien/si,hatt/etanästheséiert
miranästheséieren
diranästheséiert
sianästheséieren
Passé composé
echhunnanästheséiert
duhuesanästheséiert
hien/si,hatt/ethuetanästheséiert
mirhunnanästheséiert
dirhuttanästheséiert
sihunnanästheséiert
Plus-que-parfait
echhatanästheséiert
duhasanästheséiert
hien/si,hatt/ethatanästheséiert
mirhatenanästheséiert
dirhatanästheséiert
sihatenanästheséiert
Futur I
echwäert anästheséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert anästheséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanästheséieren
dugéifsanästheséieren
hien/si,hatt/etgéifanästheséieren
mirgéifenanästheséieren
dirgéiftanästheséieren
sigéifenanästheséieren
Conditionnel Passé composé
echhättanästheséiert
duhässanästheséiert
hien/si,hatt/ethättanästheséiert
mirhättenanästheséiert
dirhättanästheséiert
sihättenanästheséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieranästheséier!
Plurielanästheséiert!
anästheséiert
anästheséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles