E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

anästhes-éier-en anästhesieren (D)anesthésier (F)to admenister an anesthesia (E)
Stammformen anästhes-éier-enanästhes-éier-tanästhes-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echanästhes-éier-en
duanästhes-éier-s
hien/si,hatt/etanästhes-éier-t
miranästhes-éier-en
diranästhes-éier-t
sianästhes-éier-en
Passé composé
echhunnanästhes-éier-t
duhuesanästhes-éier-t
hien/si,hatt/ethuetanästhes-éier-t
mirhunnanästhes-éier-t
dirhuttanästhes-éier-t
sihunnanästhes-éier-t
Plus-que-parfait
echhatanästhes-éier-t
duhasanästhes-éier-t
hien/si,hatt/ethatanästhes-éier-t
mirhatenanästhes-éier-t
dirhatanästhes-éier-t
sihatenanästhes-éier-t
Futur I
echwäert anästhes-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert anästhes-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanästhes-éier-en
dugéifsanästhes-éier-en
hien/si,hatt/etgéifanästhes-éier-en
mirgéifenanästhes-éier-en
dirgéiftanästhes-éier-en
sigéifenanästhes-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättanästhes-éier-t
duhässanästhes-éier-t
hien/si,hatt/ethättanästhes-éier-t
mirhättenanästhes-éier-t
dirhättanästhes-éier-t
sihättenanästhes-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieranästhes-éier!
Plurielanästhes-éier-t!
anästhes-éier-t
anästhes-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles