E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

diebelen biegen (D)plier (F)to bend sth. (E)
Stammformen diebelendiebeltgediebelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdiebelen
dudiebels
hien/si,hatt/etdiebelt
mirdiebelen
dirdiebelt
sidiebelen
Pass compos
echhugediebelt
duhuesgediebelt
hien/si,hatt/ethuetgediebelt
mirhugediebelt
dirhuttgediebelt
sihugediebelt
Plus-que-parfait
echhatgediebelt
duhasgediebelt
hien/si,hatt/ethatgediebelt
mirhategediebelt
dirhatgediebelt
sihategediebelt
Futur I
echwäert diebelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gediebelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiebelen
dugéifsdiebelen
hien/si,hatt/etgéifdiebelen
mirgéifendiebelen
dirgéiftdiebelen
sigéifendiebelen
Conditionnel Pass compos
echhttgediebelt
duhssgediebelt
hien/si,hatt/ethttgediebelt
mirhättegediebelt
dirhttgediebelt
sihättegediebelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiebel!
Plurieldiebelt!
gediebelt
diebelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verdiebelenzerdiebelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles