E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dierzen siezen (D)se vouvoyer (F)to address so. formally (E)
Stammformen dierzendierztgedierzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdierzen
dudierz
hien/si,hatt/etdierzt
mirdierzen
dirdierzt
sidierzen
Pass compos
echhugedierzt
duhuesgedierzt
hien/si,hatt/ethuetgedierzt
mirhugedierzt
dirhuttgedierzt
sihugedierzt
Plus-que-parfait
echhatgedierzt
duhasgedierzt
hien/si,hatt/ethatgedierzt
mirhategedierzt
dirhatgedierzt
sihategedierzt
Futur I
echwäert dierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedierzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdierzen
dugéifsdierzen
hien/si,hatt/etgéifdierzen
mirgéifendierzen
dirgéiftdierzen
sigéifendierzen
Conditionnel Pass compos
echhttgedierzt
duhssgedierzt
hien/si,hatt/ethttgedierzt
mirhättegedierzt
dirhttgedierzt
sihättegedierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdierz!
Plurieldierzt!
gedierzt
dierzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles