E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

diffam-éier-en verleumden (D)diffamer (F)to defame (E)
Stammformen diffam-éier-endiffam-éier-tdiffam-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiffam-éier-en
dudiffam-éier-s
hien/si,hatt/etdiffam-éier-t
mirdiffam-éier-en
dirdiffam-éier-t
sidiffam-éier-en
Passé composé
echhunndiffam-éier-t
duhuesdiffam-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdiffam-éier-t
mirhunndiffam-éier-t
dirhuttdiffam-éier-t
sihunndiffam-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdiffam-éier-t
duhasdiffam-éier-t
hien/si,hatt/ethatdiffam-éier-t
mirhatendiffam-éier-t
dirhatdiffam-éier-t
sihatendiffam-éier-t
Futur I
echwäert diffam-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diffam-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiffam-éier-en
dugéifsdiffam-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdiffam-éier-en
mirgéifendiffam-éier-en
dirgéiftdiffam-éier-en
sigéifendiffam-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdiffam-éier-t
duhässdiffam-éier-t
hien/si,hatt/ethättdiffam-éier-t
mirhättendiffam-éier-t
dirhättdiffam-éier-t
sihättendiffam-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiffam-éier!
Plurieldiffam-éier-t!
diffam-éier-t
diffam-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles