E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

diicht-en zielen (D)viser (F)
Stammformen diicht-endiich-tge-diich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdiicht-en
dudiicht-s
hien/si,hatt/etdiich-t
mirdiicht-en
dirdiich-t
sidiicht-en
Pass compos
echhuge-diich-t
duhuesge-diich-t
hien/si,hatt/ethuetge-diich-t
mirhuge-diich-t
dirhuttge-diich-t
sihuge-diich-t
Plus-que-parfait
echhatge-diich-t
duhasge-diich-t
hien/si,hatt/ethatge-diich-t
mirhatege-diich-t
dirhatge-diich-t
sihatege-diich-t
Futur I
echwäert diicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-diich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiicht-en
dugéifsdiicht-en
hien/si,hatt/etgéifdiicht-en
mirgéifendiicht-en
dirgéiftdiicht-en
sigéifendiicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-diich-t
duhssge-diich-t
hien/si,hatt/ethttge-diich-t
mirhättege-diich-t
dirhttge-diich-t
sihättege-diich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiicht!
Plurieldiich-t!
ge-diich-t
diicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles