E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erdiischteren verdursten (D) – mourir de soif (F) – to die of thirst (E)
Stammformen erdiischterenerdiischterterdiischtert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Prefigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerdiischteren
duerdiischters
hien/si,hatt/eterdiischtert
mirerdiischteren
direrdiischtert
sierdiischteren
Pass compos
echsinnerdiischtert
dubasserdiischtert
hien/si,hatt/etasserdiischtert
mirsinnerdiischtert
dirsidderdiischtert
sisinnerdiischtert
Plus-que-parfait
echwarerdiischtert
duwaarserdiischtert
hien/si,hatt/etwarerdiischtert
mirwarenerdiischtert
dirwaarterdiischtert
siwarenerdiischtert
Modale Futur I
echwäert erdiischteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erdiischtert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferdiischteren
dugéifserdiischteren
hien/si,hatt/etgéiferdiischteren
mirgéifenerdiischteren
dirgéifterdiischteren
sigéifenerdiischteren
Conditionnel pass compos
echwiererdiischtert
duwierserdiischtert
hien/si,hatt/etwiererdiischtert
mirwierenerdiischtert
dirwierterdiischtert
siwierenerdiischtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererdiischter!
Plurielerdiischtert!
erdiischtert
erdiischteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verdiischteren
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles