E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dimmeren donnern (D)tonner (F)to thunder (E)
Stammformen dimmerendimmertgedimmert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
etdimmert
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgedimmert
mir  
dir  
si  
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgedimmert
mir  
dir  
si  
Futur I
echwäert dimmeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedimmert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdimmeren
dugéifsdimmeren
hien/si,hatt/etgéifdimmeren
mirgéifendimmeren
dirgéiftdimmeren
sigéifendimmeren
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttgedimmert
mir  
dir  
si  
Imperativ Partizip Infinitiv
gedimmert
dimmeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles