E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dîn-éier-en speisen (D)dîner (F)to dine (E)
Stammformen dîn-éier-endîn-éier-tdîn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdîn-éier-en
dudîn-éier-s
hien/si,hatt/etdîn-éier-t
mirdîn-éier-en
dirdîn-éier-t
sidîn-éier-en
Passé composé
echhunndîn-éier-t
duhuesdîn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdîn-éier-t
mirhunndîn-éier-t
dirhuttdîn-éier-t
sihunndîn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdîn-éier-t
duhasdîn-éier-t
hien/si,hatt/ethatdîn-éier-t
mirhatendîn-éier-t
dirhatdîn-éier-t
sihatendîn-éier-t
Futur I
echwäert dîn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dîn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdîn-éier-en
dugéifsdîn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdîn-éier-en
mirgéifendîn-éier-en
dirgéiftdîn-éier-en
sigéifendîn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdîn-éier-t
duhässdîn-éier-t
hien/si,hatt/ethättdîn-éier-t
mirhättendîn-éier-t
dirhättdîn-éier-t
sihättendîn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdîn-éier!
Plurieldîn-éier-t!
dîn-éier-t
dîn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles