E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

anim-éier-en anregen, anfeuern (D)animer (F)to animate so. (E)
Stammformen anim-éier-enanim-éier-tanim-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echanim-éier-en
duanim-éier-s
hien/si,hatt/etanim-éier-t
miranim-éier-en
diranim-éier-t
sianim-éier-en
Passé composé
echhunnanim-éier-t
duhuesanim-éier-t
hien/si,hatt/ethuetanim-éier-t
mirhunnanim-éier-t
dirhuttanim-éier-t
sihunnanim-éier-t
Plus-que-parfait
echhatanim-éier-t
duhasanim-éier-t
hien/si,hatt/ethatanim-éier-t
mirhatenanim-éier-t
dirhatanim-éier-t
sihatenanim-éier-t
Futur I
echwäert anim-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert anim-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanim-éier-en
dugéifsanim-éier-en
hien/si,hatt/etgéifanim-éier-en
mirgéifenanim-éier-en
dirgéiftanim-éier-en
sigéifenanim-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättanim-éier-t
duhässanim-éier-t
hien/si,hatt/ethättanim-éier-t
mirhättenanim-éier-t
dirhättanim-éier-t
sihättenanim-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieranim-éier!
Plurielanim-éier-t!
anim-éier-t
anim-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
reanim-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles