E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

disharmon-éier-en désharmoniser (F)
Stammformen disharmon-éier-endisharmon-éier-tdisharmon-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (dis-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdisharmon-éier-en
dudisharmon-éier-s
hien/si,hatt/etdisharmon-éier-t
mirdisharmon-éier-en
dirdisharmon-éier-t
sidisharmon-éier-en
Passé composé
echhunndisharmon-éier-t
duhuesdisharmon-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdisharmon-éier-t
mirhunndisharmon-éier-t
dirhuttdisharmon-éier-t
sihunndisharmon-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdisharmon-éier-t
duhasdisharmon-éier-t
hien/si,hatt/ethatdisharmon-éier-t
mirhatendisharmon-éier-t
dirhatdisharmon-éier-t
sihatendisharmon-éier-t
Futur I
echwäert disharmon-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disharmon-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdisharmon-éier-en
dugéifsdisharmon-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdisharmon-éier-en
mirgéifendisharmon-éier-en
dirgéiftdisharmon-éier-en
sigéifendisharmon-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdisharmon-éier-t
duhässdisharmon-éier-t
hien/si,hatt/ethättdisharmon-éier-t
mirhättendisharmon-éier-t
dirhättdisharmon-éier-t
sihättendisharmon-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdisharmon-éier!
Plurieldisharmon-éier-t!
disharmon-éier-t
disharmon-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
harmon-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles