E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

diskriminéieren diskriminieren (D)discriminer (F)to discriminate (E)
Stammformen disdiskriminéierendisdiskriminéiertdisdiskriminéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (dis-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdisdiskriminéieren
dudisdiskriminéiers
hien/si,hatt/etdisdiskriminéiert
mirdisdiskriminéieren
dirdisdiskriminéiert
sidisdiskriminéieren
Passé composé
echhunndisdiskriminéiert
duhuesdisdiskriminéiert
hien/si,hatt/ethuetdisdiskriminéiert
mirhunndisdiskriminéiert
dirhuttdisdiskriminéiert
sihunndisdiskriminéiert
Plus-que-parfait
echhatdisdiskriminéiert
duhasdisdiskriminéiert
hien/si,hatt/ethatdisdiskriminéiert
mirhatendisdiskriminéiert
dirhatdisdiskriminéiert
sihatendisdiskriminéiert
Futur I
echwäert diskriminéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disdiskriminéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiskriminéieren
dugéifsdiskriminéieren
hien/si,hatt/etgéifdiskriminéieren
mirgéifendiskriminéieren
dirgéiftdiskriminéieren
sigéifendiskriminéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdisdiskriminéiert
duhässdisdiskriminéiert
hien/si,hatt/ethättdisdiskriminéiert
mirhättendisdiskriminéiert
dirhättdisdiskriminéiert
sihättendisdiskriminéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdisdiskriminéier!
Plurieldisdiskriminéiert!
disdiskriminéiert
diskriminéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles