E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dispens-éier-en befreien, entheben (D)dispenser (F)
Stammformen dispens-éier-endispens-éier-tdispens-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdispens-éier-en
dudispens-éier-s
hien/si,hatt/etdispens-éier-t
mirdispens-éier-en
dirdispens-éier-t
sidispens-éier-en
Passé composé
echhunndispens-éier-t
duhuesdispens-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdispens-éier-t
mirhunndispens-éier-t
dirhuttdispens-éier-t
sihunndispens-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdispens-éier-t
duhasdispens-éier-t
hien/si,hatt/ethatdispens-éier-t
mirhatendispens-éier-t
dirhatdispens-éier-t
sihatendispens-éier-t
Futur I
echwäert dispens-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dispens-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdispens-éier-en
dugéifsdispens-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdispens-éier-en
mirgéifendispens-éier-en
dirgéiftdispens-éier-en
sigéifendispens-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdispens-éier-t
duhässdispens-éier-t
hien/si,hatt/ethättdispens-éier-t
mirhättendispens-éier-t
dirhättdispens-éier-t
sihättendispens-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdispens-éier!
Plurieldispens-éier-t!
dispens-éier-t
dispens-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles