E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dispon-éier-en disponieren (D)disposer (F)to dispose (E)
Stammformen dispon-éier-endispon-éier-tdispon-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdispon-éier-en
dudispon-éier-s
hien/si,hatt/etdispon-éier-t
mirdispon-éier-en
dirdispon-éier-t
sidispon-éier-en
Passé composé
echhunndispon-éier-t
duhuesdispon-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdispon-éier-t
mirhunndispon-éier-t
dirhuttdispon-éier-t
sihunndispon-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdispon-éier-t
duhasdispon-éier-t
hien/si,hatt/ethatdispon-éier-t
mirhatendispon-éier-t
dirhatdispon-éier-t
sihatendispon-éier-t
Futur I
echwäert dispon-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dispon-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdispon-éier-en
dugéifsdispon-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdispon-éier-en
mirgéifendispon-éier-en
dirgéiftdispon-éier-en
sigéifendispon-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdispon-éier-t
duhässdispon-éier-t
hien/si,hatt/ethättdispon-éier-t
mirhättendispon-éier-t
dirhättdispon-éier-t
sihättendispon-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdispon-éier!
Plurieldispon-éier-t!
dispon-éier-t
dispon-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmdispon-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles