E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

divergéieren differieren, divergieren (D)diverger (F)to vary (E)
Stammformen divergéierendivergéiertdivergéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdivergéieren
dudivergéiers
hien/si,hatt/etdivergéiert
mirdivergéieren
dirdivergéiert
sidivergéieren
Passé composé
echhunndivergéiert
duhuesdivergéiert
hien/si,hatt/ethuetdivergéiert
mirhunndivergéiert
dirhuttdivergéiert
sihunndivergéiert
Plus-que-parfait
echhatdivergéiert
duhasdivergéiert
hien/si,hatt/ethatdivergéiert
mirhatendivergéiert
dirhatdivergéiert
sihatendivergéiert
Futur I
echwäert divergéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert divergéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdivergéieren
dugéifsdivergéieren
hien/si,hatt/etgéifdivergéieren
mirgéifendivergéieren
dirgéiftdivergéieren
sigéifendivergéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdivergéiert
duhässdivergéiert
hien/si,hatt/ethättdivergéiert
mirhättendivergéiert
dirhättdivergéiert
sihättendivergéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdivergéier!
Plurieldivergéiert!
divergéiert
divergéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles