E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dividéieren dividieren (D)diviser (F)to devide (E)
Stammformen dividéierendividéiertdividéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdividéieren
dudividéiers
hien/si,hatt/etdividéiert
mirdividéieren
dirdividéiert
sidividéieren
Passé composé
echhunndividéiert
duhuesdividéiert
hien/si,hatt/ethuetdividéiert
mirhunndividéiert
dirhuttdividéiert
sihunndividéiert
Plus-que-parfait
echhatdividéiert
duhasdividéiert
hien/si,hatt/ethatdividéiert
mirhatendividéiert
dirhatdividéiert
sihatendividéiert
Futur I
echwäert dividéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dividéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdividéieren
dugéifsdividéieren
hien/si,hatt/etgéifdividéieren
mirgéifendividéieren
dirgéiftdividéieren
sigéifendividéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdividéiert
duhässdividéiert
hien/si,hatt/ethättdividéiert
mirhättendividéiert
dirhättdividéiert
sihättendividéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdividéier!
Plurieldividéiert!
dividéiert
dividéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles