E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

divid-éier-en dividieren (D)diviser (F)to devide (E)
Stammformen divid-éier-endivid-éier-tdivid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdivid-éier-en
dudivid-éier-s
hien/si,hatt/etdivid-éier-t
mirdivid-éier-en
dirdivid-éier-t
sidivid-éier-en
Passé composé
echhunndivid-éier-t
duhuesdivid-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdivid-éier-t
mirhunndivid-éier-t
dirhuttdivid-éier-t
sihunndivid-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdivid-éier-t
duhasdivid-éier-t
hien/si,hatt/ethatdivid-éier-t
mirhatendivid-éier-t
dirhatdivid-éier-t
sihatendivid-éier-t
Futur I
echwäert divid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert divid-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdivid-éier-en
dugéifsdivid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdivid-éier-en
mirgéifendivid-éier-en
dirgéiftdivid-éier-en
sigéifendivid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdivid-éier-t
duhässdivid-éier-t
hien/si,hatt/ethättdivid-éier-t
mirhättendivid-éier-t
dirhättdivid-éier-t
sihättendivid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdivid-éier!
Plurieldivid-éier-t!
divid-éier-t
divid-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles