E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech divorcéieren sich scheiden (D)divorcer (F)to get a divorce (E)
Stammformen sech divorcéierendivorcéiert sech sech divorcéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdivorcéiere mech
dudivorcéiers dech
hien/si,hatt/etdivorcéiert sech
mirdivorcéieren eis
dirdivorcéiert iech
sidivorcéiere sech
Passé composé
echhumechdivorcéiert
duhuesdechdivorcéiert
hien/si,hatt/ethuetsechdivorcéiert
mirhunneisdivorcéiert
dirhuttiechdivorcéiert
sihusechdivorcéiert
Plus-que-parfait
echhatmechdivorcéiert
duhasdechdivorcéiert
hien/si,hatt/ethatsechdivorcéiert
mirhateneisdivorcéiert
dirhatiechdivorcéiert
sihatesechdivorcéiert
Futur I
echwäert divorcéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert divorcéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdivorcéieren
dugéifsdivorcéieren
hien/si,hatt/etgéifdivorcéieren
mirgéifendivorcéieren
dirgéiftdivorcéieren
sigéifendivorcéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechdivorcéiert
duhässdechdivorcéiert
hien/si,hatt/ethättsechdivorcéiert
mirhätteneisdivorcéiert
dirhättiechdivorcéiert
sihättesechdivorcéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdivorcéierdech!
Plurieldivorcéiertiech!
divorcéiert
divorcéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles