E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbäido-en hinzutun (D)ajouter (F)to add (E)
Stammformen derbäido-endee-t derbäiderbäige-do-en / gedunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbäi-) • Prétérit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobäidoen
Indikativ Aktiv
Présent
echdo-en derbäi
dudee-s derbäi
hien/si,hatt/etdee-t derbäi
mirdo-en derbäi
dirdo-t derbäi
sido-en derbäi
Prétérit
ech*doung derbäi
du*doung-s derbäi
hien/si,hatt/et*doung derbäi
mir*doung-en derbäi
dir*doung-t derbäi
si*doung-en derbäi
Passé composé
echhunnderbäige-do-en / gedunn
duhuesderbäige-do-en / gedunn
hien/si,hatt/ethuetderbäige-do-en / gedunn
mirhunnderbäige-do-en / gedunn
dirhuttderbäige-do-en / gedunn
sihunnderbäige-do-en / gedunn
Plus-que-parfait
echhatderbäige-do-en / gedunn
duhasderbäige-do-en / gedunn
hien/si,hatt/ethatderbäige-do-en / gedunn
mirhatenderbäige-do-en / gedunn
dirhatderbäige-do-en / gedunn
sihatenderbäige-do-en / gedunn
Futur I
echwäert derbäido-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäige-do-en / gedunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*déing / déi-t derbäi
du*déing-s / déi-t-s derbäi
hien/si,hatt/et*déing / déi-t derbäi
mir*déing-en / déit-en derbäi
dir*déing-t / déi-t derbäi
si*déing-en / déi-t-en derbäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäido-en
dugéifsderbäido-en
hien/si,hatt/etgéifderbäido-en
mirgéifenderbäido-en
dirgéiftderbäido-en
sigéifenderbäido-en
Conditionnel Passé composé
echhättderbäige-do-en / gedunn
duhässderbäige-do-en / gedunn
hien/si,hatt/ethättderbäige-do-en / gedunn
mirhättenderbäige-do-en / gedunn
dirhättderbäige-do-en / gedunn
sihättenderbäige-do-en / gedunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdo derbäi!
Plurieldo-t derbäi!
derbäige-do-en / gedunn
derbäido-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdo-endo-endrando-enëmdo-enervirdo-enhindo-enofdo-enopdo-enundo-en
Remarquen (intern)
CHECK
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles