E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mdoen sich umziehen (D)se changer (F)to change (E)
Stammformen mdoendeet mmgedoen / gedunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dinn
Indikativ Aktiv
Prsent
echdoen m
dudees m
hien/si,hatt/etdeet m
mirdoen m
dirdot m
sidoen m
Prtrit
ech*doung m
du*doungs m
hien/si,hatt/et*doung m
mir*doungen m
dir*doungt m
si*doungen m
Pass compos
echhunnmgedoen / gedunn
duhuesmgedoen / gedunn
hien/si,hatt/ethuetmgedoen / gedunn
mirhunnmgedoen / gedunn
dirhuttmgedoen / gedunn
sihunnmgedoen / gedunn
Plus-que-parfait
echhatmgedoen / gedunn
duhasmgedoen / gedunn
hien/si,hatt/ethatmgedoen / gedunn
mirhatenmgedoen / gedunn
dirhatmgedoen / gedunn
sihatenmgedoen / gedunn
Futur I
echwäert mdoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgedoen / gedunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*ding / dit m
du*dings / dits m
hien/si,hatt/et*ding / dit m
mir*dingen / diten m
dir*dingt / dit m
si*dingen / diten m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmdoen
dugéifsmdoen
hien/si,hatt/etgéifmdoen
mirgéifenmdoen
dirgéiftmdoen
sigéifenmdoen
Conditionnel Pass compos
echhttmgedoen / gedunn
duhssmgedoen / gedunn
hien/si,hatt/ethttmgedoen / gedunn
mirhttenmgedoen / gedunn
dirhttmgedoen / gedunn
sihttenmgedoen / gedunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdo m!
Plurieldot m!
mgedoen / gedunn
mdoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdoenderbidoendoendrandoenervirdoenhindoenofdoenopdoenundoen
Remarquen (intern)
CHECK
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles