E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mdo-en sich umziehen (D)se changer (F)to change (E)
Stammformen mdo-endee-t mmge-do-en / gedunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dinn
Indikativ Aktiv
Prsent
echdo-en m
dudee-s m
hien/si,hatt/etdee-t m
mirdo-en m
dirdo-t m
sido-en m
Prtrit
ech*doung m
du*doung-s m
hien/si,hatt/et*doung m
mir*doung-en m
dir*doung-t m
si*doung-en m
Pass compos
echhunnmge-do-en / gedunn
duhuesmge-do-en / gedunn
hien/si,hatt/ethuetmge-do-en / gedunn
mirhunnmge-do-en / gedunn
dirhuttmge-do-en / gedunn
sihunnmge-do-en / gedunn
Plus-que-parfait
echhatmge-do-en / gedunn
duhasmge-do-en / gedunn
hien/si,hatt/ethatmge-do-en / gedunn
mirhatenmge-do-en / gedunn
dirhatmge-do-en / gedunn
sihatenmge-do-en / gedunn
Futur I
echwäert mdo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-do-en / gedunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*ding / di-t m
du*ding-s / di-t-s m
hien/si,hatt/et*ding / di-t m
mir*ding-en / dit-en m
dir*ding-t / di-t m
si*ding-en / di-t-en m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmdo-en
dugéifsmdo-en
hien/si,hatt/etgéifmdo-en
mirgéifenmdo-en
dirgéiftmdo-en
sigéifenmdo-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-do-en / gedunn
duhssmge-do-en / gedunn
hien/si,hatt/ethttmge-do-en / gedunn
mirhttenmge-do-en / gedunn
dirhttmge-do-en / gedunn
sihttenmge-do-en / gedunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdo m!
Plurieldo-t m!
mge-do-en / gedunn
mdo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdo-enderbido-endo-endrando-enervirdo-enhindo-enofdo-enopdo-enundo-en
Remarquen (intern)
CHECK
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles