E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dominéieren dominieren (D)dominer (F)to dominate (E)
Stammformen dominéierendominéiertdominéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdominéieren
dudominéiers
hien/si,hatt/etdominéiert
mirdominéieren
dirdominéiert
sidominéieren
Passé composé
echhunndominéiert
duhuesdominéiert
hien/si,hatt/ethuetdominéiert
mirhunndominéiert
dirhuttdominéiert
sihunndominéiert
Plus-que-parfait
echhatdominéiert
duhasdominéiert
hien/si,hatt/ethatdominéiert
mirhatendominéiert
dirhatdominéiert
sihatendominéiert
Futur I
echwäert dominéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dominéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdominéieren
dugéifsdominéieren
hien/si,hatt/etgéifdominéieren
mirgéifendominéieren
dirgéiftdominéieren
sigéifendominéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdominéiert
duhässdominéiert
hien/si,hatt/ethättdominéiert
mirhättendominéiert
dirhättdominéiert
sihättendominéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdominéier!
Plurieldominéiert!
dominéiert
dominéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles