E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

domin-éier-en dominieren (D)dominer (F)to dominate (E)
Stammformen domin-éier-endomin-éier-tdomin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdomin-éier-en
dudomin-éier-s
hien/si,hatt/etdomin-éier-t
mirdomin-éier-en
dirdomin-éier-t
sidomin-éier-en
Passé composé
echhunndomin-éier-t
duhuesdomin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdomin-éier-t
mirhunndomin-éier-t
dirhuttdomin-éier-t
sihunndomin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdomin-éier-t
duhasdomin-éier-t
hien/si,hatt/ethatdomin-éier-t
mirhatendomin-éier-t
dirhatdomin-éier-t
sihatendomin-éier-t
Futur I
echwäert domin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert domin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdomin-éier-en
dugéifsdomin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdomin-éier-en
mirgéifendomin-éier-en
dirgéiftdomin-éier-en
sigéifendomin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdomin-éier-t
duhässdomin-éier-t
hien/si,hatt/ethättdomin-éier-t
mirhättendomin-éier-t
dirhättdomin-éier-t
sihättendomin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdomin-éier!
Plurieldomin-éier-t!
domin-éier-t
domin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles