E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmänneren umändern (D)modifier, retoucher (F)to alter (E)
Stammformen ëmännerenännert ëmëmgeännert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echänneren ëm
duänners ëm
hien/si,hatt/etännert ëm
miränneren ëm
dirännert ëm
siänneren ëm
Passé composé
echhunnëmgeännert
duhuesëmgeännert
hien/si,hatt/ethuetëmgeännert
mirhunnëmgeännert
dirhuttëmgeännert
sihunnëmgeännert
Plus-que-parfait
echhatëmgeännert
duhasëmgeännert
hien/si,hatt/ethatëmgeännert
mirhatenëmgeännert
dirhatëmgeännert
sihatenëmgeännert
Futur I
echwäert ëmänneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeännert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmänneren
dugéifsëmänneren
hien/si,hatt/etgéifëmänneren
mirgéifenëmänneren
dirgéiftëmänneren
sigéifenëmänneren
Conditionnel Passé composé
echhättëmgeännert
duhässëmgeännert
hien/si,hatt/ethättëmgeännert
mirhättenëmgeännert
dirhättëmgeännert
sihättenëmgeännert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieränner ëm!
Plurielännert ëm!
ëmgeännert
ëmänneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ännerenofännerenveränneren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles