E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmänner-en umändern (D)modifier, retoucher (F)to alter (E)
Stammformen ëmänner-enänner-t ëmëmge-änner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echänner-en ëm
duänner-s ëm
hien/si,hatt/etänner-t ëm
miränner-en ëm
diränner-t ëm
siänner-en ëm
Passé composé
echhunnëmge-änner-t
duhuesëmge-änner-t
hien/si,hatt/ethuetëmge-änner-t
mirhunnëmge-änner-t
dirhuttëmge-änner-t
sihunnëmge-änner-t
Plus-que-parfait
echhatëmge-änner-t
duhasëmge-änner-t
hien/si,hatt/ethatëmge-änner-t
mirhatenëmge-änner-t
dirhatëmge-änner-t
sihatenëmge-änner-t
Futur I
echwäert ëmänner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-änner-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmänner-en
dugéifsëmänner-en
hien/si,hatt/etgéifëmänner-en
mirgéifenëmänner-en
dirgéiftëmänner-en
sigéifenëmänner-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmge-änner-t
duhässëmge-änner-t
hien/si,hatt/ethättëmge-änner-t
mirhättenëmge-änner-t
dirhättëmge-änner-t
sihättenëmge-änner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieränner ëm!
Plurielänner-t ëm!
ëmge-änner-t
ëmänner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
änner-enofänner-enveränner-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles