E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

donnerwiederen donnern (D)tonner (F)gronder/passer (E)
Stammformen donnerwiederendonnerwiedertgedonnerwiedert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
etdonnerwiedert
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgedonnerwiedert
mir  
dir  
si  
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgedonnerwiedert
mir  
dir  
si  
Futur I
echwäert donnerwiederen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedonnerwiedert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdonnerwiederen
dugéifsdonnerwiederen
hien/si,hatt/etgéifdonnerwiederen
mirgéifendonnerwiederen
dirgéiftdonnerwiederen
sigéifendonnerwiederen
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttgedonnerwiedert
mir  
dir  
si  
Imperativ Partizip Infinitiv
gedonnerwiedert
donnerwiederen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles