E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdoséieren überdosieren (D)surdoser (F)
Stammformen iwwerdoséiereniwwerdoséiertiwwerdoséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerdoséieren
duiwwerdoséiers
hien/si,hatt/etiwwerdoséiert
miriwwerdoséieren
diriwwerdoséiert
siiwwerdoséieren
Passé composé
echhunniwwerdoséiert
duhuesiwwerdoséiert
hien/si,hatt/ethuetiwwerdoséiert
mirhunniwwerdoséiert
dirhuttiwwerdoséiert
sihunniwwerdoséiert
Plus-que-parfait
echhatiwwerdoséiert
duhasiwwerdoséiert
hien/si,hatt/ethatiwwerdoséiert
mirhateniwwerdoséiert
dirhatiwwerdoséiert
sihateniwwerdoséiert
Futur I
echwäert iwwerdoséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdoséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdoséieren
dugéifsiwwerdoséieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerdoséieren
mirgéifeniwwerdoséieren
dirgéiftiwwerdoséieren
sigéifeniwwerdoséieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerdoséiert
duhässiwwerdoséiert
hien/si,hatt/ethättiwwerdoséiert
mirhätteniwwerdoséiert
dirhättiwwerdoséiert
sihätteniwwerdoséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdoséier!
Plurieliwwerdoséiert!
iwwerdoséiert
iwwerdoséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
doséieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles