E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dos-éier-en dosieren (D)doser (F)to allot/batch (E)
Stammformen dos-éier-endos-éier-tdos-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdos-éier-en
dudos-éier-s
hien/si,hatt/etdos-éier-t
mirdos-éier-en
dirdos-éier-t
sidos-éier-en
Passé composé
echhunndos-éier-t
duhuesdos-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdos-éier-t
mirhunndos-éier-t
dirhuttdos-éier-t
sihunndos-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdos-éier-t
duhasdos-éier-t
hien/si,hatt/ethatdos-éier-t
mirhatendos-éier-t
dirhatdos-éier-t
sihatendos-éier-t
Futur I
echwäert dos-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dos-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdos-éier-en
dugéifsdos-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdos-éier-en
mirgéifendos-éier-en
dirgéiftdos-éier-en
sigéifendos-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdos-éier-t
duhässdos-éier-t
hien/si,hatt/ethättdos-éier-t
mirhättendos-éier-t
dirhättdos-éier-t
sihättendos-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdos-éier!
Plurieldos-éier-t!
dos-éier-t
dos-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerdos-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles