E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dot-éier-en dotieren (D)doter (F)to endow (E)
Stammformen dot-éier-endot-éier-tdot-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdot-éier-en
dudot-éier-s
hien/si,hatt/etdot-éier-t
mirdot-éier-en
dirdot-éier-t
sidot-éier-en
Passé composé
echhunndot-éier-t
duhuesdot-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdot-éier-t
mirhunndot-éier-t
dirhuttdot-éier-t
sihunndot-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdot-éier-t
duhasdot-éier-t
hien/si,hatt/ethatdot-éier-t
mirhatendot-éier-t
dirhatdot-éier-t
sihatendot-éier-t
Futur I
echwäert dot-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dot-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdot-éier-en
dugéifsdot-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdot-éier-en
mirgéifendot-éier-en
dirgéiftdot-éier-en
sigéifendot-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdot-éier-t
duhässdot-éier-t
hien/si,hatt/ethättdot-éier-t
mirhättendot-éier-t
dirhättdot-éier-t
sihättendot-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdot-éier!
Plurieldot-éier-t!
dot-éier-t
dot-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles