E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doubléieren die Klasse wiederholen (D)redoubler (F)to repeate the year (E)
Stammformen doubléierendoubléiertdoubléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdoubléieren
dudoubléiers
hien/si,hatt/etdoubléiert
mirdoubléieren
dirdoubléiert
sidoubléieren
Passé composé
echhunndoubléiert
duhuesdoubléiert
hien/si,hatt/ethuetdoubléiert
mirhunndoubléiert
dirhuttdoubléiert
sihunndoubléiert
Plus-que-parfait
echhatdoubléiert
duhasdoubléiert
hien/si,hatt/ethatdoubléiert
mirhatendoubléiert
dirhatdoubléiert
sihatendoubléiert
Futur I
echwäert doubléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doubléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoubléieren
dugéifsdoubléieren
hien/si,hatt/etgéifdoubléieren
mirgéifendoubléieren
dirgéiftdoubléieren
sigéifendoubléieren
Conditionnel Passé composé
echhättdoubléiert
duhässdoubléiert
hien/si,hatt/ethättdoubléiert
mirhättendoubléiert
dirhättdoubléiert
sihättendoubléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdoubléier!
Plurieldoubléiert!
doubléiert
doubléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles