E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doubl-éier-en die Klasse wiederholen (D)redoubler (F)to repeate the year (E)
Stammformen doubl-éier-endoubl-éier-tdoubl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdoubl-éier-en
dudoubl-éier-s
hien/si,hatt/etdoubl-éier-t
mirdoubl-éier-en
dirdoubl-éier-t
sidoubl-éier-en
Passé composé
echhunndoubl-éier-t
duhuesdoubl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdoubl-éier-t
mirhunndoubl-éier-t
dirhuttdoubl-éier-t
sihunndoubl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdoubl-éier-t
duhasdoubl-éier-t
hien/si,hatt/ethatdoubl-éier-t
mirhatendoubl-éier-t
dirhatdoubl-éier-t
sihatendoubl-éier-t
Futur I
echwäert doubl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doubl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoubl-éier-en
dugéifsdoubl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdoubl-éier-en
mirgéifendoubl-éier-en
dirgéiftdoubl-éier-en
sigéifendoubl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdoubl-éier-t
duhässdoubl-éier-t
hien/si,hatt/ethättdoubl-éier-t
mirhättendoubl-éier-t
dirhättdoubl-éier-t
sihättendoubl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdoubl-éier!
Plurieldoubl-éier-t!
doubl-éier-t
doubl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles