E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dragu-éier-en anmachen (D)draguer (F)to flirt with so. (E)
Stammformen dragu-éier-endragu-éier-tdragu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdragu-éier-en
dudragu-éier-s
hien/si,hatt/etdragu-éier-t
mirdragu-éier-en
dirdragu-éier-t
sidragu-éier-en
Passé composé
echhunndragu-éier-t
duhuesdragu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdragu-éier-t
mirhunndragu-éier-t
dirhuttdragu-éier-t
sihunndragu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdragu-éier-t
duhasdragu-éier-t
hien/si,hatt/ethatdragu-éier-t
mirhatendragu-éier-t
dirhatdragu-éier-t
sihatendragu-éier-t
Futur I
echwäert dragu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdragu-éier-en
dugéifsdragu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdragu-éier-en
mirgéifendragu-éier-en
dirgéiftdragu-éier-en
sigéifendragu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdragu-éier-t
duhässdragu-éier-t
hien/si,hatt/ethättdragu-éier-t
mirhättendragu-éier-t
dirhättdragu-éier-t
sihättendragu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdragu-éier!
Plurieldragu-éier-t!
dragu-éier-t
dragu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles