E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erdränk-en ertrinken (D)se noyer (F)to drown (E)
Stammformen erdränk-enerdränk-terdränk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerdränk-en
duerdränk-s
hien/si,hatt/eterdränk-t
mirerdränk-en
direrdränk-t
sierdränk-en
Passé composé
echhunnerdränk-t
duhueserdränk-t
hien/si,hatt/ethueterdränk-t
mirhunnerdränk-t
dirhutterdränk-t
sihunnerdränk-t
Plus-que-parfait
echhaterdränk-t
duhaserdränk-t
hien/si,hatt/ethaterdränk-t
mirhatenerdränk-t
dirhaterdränk-t
sihatenerdränk-t
Futur I
echwäert erdränk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erdränk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferdränk-en
dugéifserdränk-en
hien/si,hatt/etgéiferdränk-en
mirgéifenerdränk-en
dirgéifterdränk-en
sigéifenerdränk-en
Conditionnel Passé composé
echhätterdränk-t
duhässerdränk-t
hien/si,hatt/ethätterdränk-t
mirhättenerdränk-t
dirhätterdränk-t
sihättenerdränk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererdränk!
Plurielerdränk!
erdränk-t
erdränk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles