E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veraarschen verarschen (D)berner qn., se moquer de qn. (F)to kid so. (E)
Stammformen veraarschenveraarschtveraarscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveraarschen
duveraarschs
hien/si,hatt/etveraarscht
mirveraarschen
dirveraarscht
siveraarschen
Pass compos
echhuveraarscht
duhuesveraarscht
hien/si,hatt/ethuetveraarscht
mirhuveraarscht
dirhuttveraarscht
sihuveraarscht
Plus-que-parfait
echhatveraarscht
duhasveraarscht
hien/si,hatt/ethatveraarscht
mirhateveraarscht
dirhatveraarscht
sihateveraarscht
Futur I
echwäert veraarschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veraarscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveraarschen
dugéifsveraarschen
hien/si,hatt/etgéifveraarschen
mirgéifeveraarschen
dirgéiftveraarschen
sigéifeveraarschen
Conditionnel Pass compos
echhttveraarscht
duhssveraarscht
hien/si,hatt/ethttveraarscht
mirhätteveraarscht
dirhttveraarscht
sihätteveraarscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveraarsch!
Plurielveraarscht!
veraarscht
veraarschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles