E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veraarsch-en verarschen (D)berner qn., se moquer de qn. (F)to kid so. (E)
Stammformen veraarsch-enveraarsch-tveraarsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveraarsch-en
duveraarsch-s
hien/si,hatt/etveraarsch-t
mirveraarsch-en
dirveraarsch-t
siveraarsch-en
Pass compos
echhuveraarsch-t
duhuesveraarsch-t
hien/si,hatt/ethuetveraarsch-t
mirhuveraarsch-t
dirhuttveraarsch-t
sihuveraarsch-t
Plus-que-parfait
echhatveraarsch-t
duhasveraarsch-t
hien/si,hatt/ethatveraarsch-t
mirhateveraarsch-t
dirhatveraarsch-t
sihateveraarsch-t
Futur I
echwäert veraarsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veraarsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveraarsch-en
dugéifsveraarsch-en
hien/si,hatt/etgéifveraarsch-en
mirgéifeveraarsch-en
dirgéiftveraarsch-en
sigéifeveraarsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttveraarsch-t
duhssveraarsch-t
hien/si,hatt/ethttveraarsch-t
mirhätteveraarsch-t
dirhttveraarsch-t
sihätteveraarsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveraarsch!
Plurielveraarsch-t!
veraarsch-t
veraarsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles