E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dréchn-en trocknen (D)sécher (F)to dry up (E)
Stammformen dréchn-endréchen-tge-dréchen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dréchenen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréchn-en
dudréchen-s
hien/si,hatt/etdréchen-t
mirdréchn-en
dirdréchen-t
sidréchn-en
Passé composé
echhuge-dréchen-t
duhuesge-dréchen-t
hien/si,hatt/ethuetge-dréchen-t
mirhuge-dréchen-t
dirhuttge-dréchen-t
sihuge-dréchen-t
Plus-que-parfait
echhatge-dréchen-t
duhasge-dréchen-t
hien/si,hatt/ethatge-dréchen-t
mirhatege-dréchen-t
dirhatge-dréchen-t
sihatege-dréchen-t
Futur I
echwäert dréchn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dréchen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdréchn-en
dugéifsdréchn-en
hien/si,hatt/etgéifdréchn-en
mirgéifendréchn-en
dirgéiftdréchn-en
sigéifendréchn-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dréchen-t
duhässge-dréchen-t
hien/si,hatt/ethättge-dréchen-t
mirhättege-dréchen-t
dirhättge-dréchen-t
sihättege-dréchen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréchen!
Plurieldréchen-t!
ge-dréchen-t
dréchn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréchn-enausdréchn-enofdréchn-enopdréchn-enundréchn-enverdréchn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles