E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drechselen drechseln, drehen (D)tourner (F)to veer/turn (E)
Stammformen drechselendrechseltgedrechselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdrechselen
dudrechsels
hien/si,hatt/etdrechselt
mirdrechselen
dirdrechselt
sidrechselen
Pass compos
echhugedrechselt
duhuesgedrechselt
hien/si,hatt/ethuetgedrechselt
mirhugedrechselt
dirhuttgedrechselt
sihugedrechselt
Plus-que-parfait
echhatgedrechselt
duhasgedrechselt
hien/si,hatt/ethatgedrechselt
mirhategedrechselt
dirhatgedrechselt
sihategedrechselt
Futur I
echwäert drechselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedrechselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrechselen
dugéifsdrechselen
hien/si,hatt/etgéifdrechselen
mirgéifendrechselen
dirgéiftdrechselen
sigéifendrechselen
Conditionnel Pass compos
echhttgedrechselt
duhssgedrechselt
hien/si,hatt/ethttgedrechselt
mirhättegedrechselt
dirhttgedrechselt
sihättegedrechselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrechsel!
Plurieldrechselt!
gedrechselt
drechselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles