E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drechsel-en drechseln, drehen (D)tourner (F)to veer/turn (E)
Stammformen drechsel-endrechsel-tge-drechsel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdrechsel-en
dudrechsel-s
hien/si,hatt/etdrechsel-t
mirdrechsel-en
dirdrechsel-t
sidrechsel-en
Pass compos
echhuge-drechsel-t
duhuesge-drechsel-t
hien/si,hatt/ethuetge-drechsel-t
mirhuge-drechsel-t
dirhuttge-drechsel-t
sihuge-drechsel-t
Plus-que-parfait
echhatge-drechsel-t
duhasge-drechsel-t
hien/si,hatt/ethatge-drechsel-t
mirhatege-drechsel-t
dirhatge-drechsel-t
sihatege-drechsel-t
Futur I
echwäert drechsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-drechsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrechsel-en
dugéifsdrechsel-en
hien/si,hatt/etgéifdrechsel-en
mirgéifendrechsel-en
dirgéiftdrechsel-en
sigéifendrechsel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-drechsel-t
duhssge-drechsel-t
hien/si,hatt/ethttge-drechsel-t
mirhättege-drechsel-t
dirhttge-drechsel-t
sihättege-drechsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrechsel!
Plurieldrechsel-t!
ge-drechsel-t
drechsel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles