E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausdréck-en ausdrücken (D)presser, exprimer, écraser (cigarette), s'exprimer (F)to express/ verbalize (E)
Stammformen ausdréck-endréck-t ausausge-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-en aus
dudréck-s aus
hien/si,hatt/etdréck-t aus
mirdréck-en aus
dirdréck-t aus
sidréck-en aus
Passé composé
echhunnausge-dréck-t
duhuesausge-dréck-t
hien/si,hatt/ethuetausge-dréck-t
mirhunnausge-dréck-t
dirhuttausge-dréck-t
sihunnausge-dréck-t
Plus-que-parfait
echhatausge-dréck-t
duhasausge-dréck-t
hien/si,hatt/ethatausge-dréck-t
mirhatenausge-dréck-t
dirhatausge-dréck-t
sihatenausge-dréck-t
Futur I
echwäert ausdréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdréck-en
dugéifsausdréck-en
hien/si,hatt/etgéifausdréck-en
mirgéifenausdréck-en
dirgéiftausdréck-en
sigéifenausdréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-dréck-t
duhässausge-dréck-t
hien/si,hatt/ethättausge-dréck-t
mirhättenausge-dréck-t
dirhättausge-dréck-t
sihättenausge-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck aus!
Plurieldréck-t aus!
ausge-dréck-t
ausdréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enbäidréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enëmdréck-enerandréck-enerausdréck-enerdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles