E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

änneren ändern (D)changer (F)change (E)
Stammformen ännerenännertgeännert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echänneren
duänners
hien/si,hatt/etännert
miränneren
dirännert
siänneren
Passé composé
echhugeännert
duhuesgeännert
hien/si,hatt/ethuetgeännert
mirhugeännert
dirhuttgeännert
sihugeännert
Plus-que-parfait
echhatgeännert
duhasgeännert
hien/si,hatt/ethatgeännert
mirhategeännert
dirhatgeännert
sihategeännert
Futur I
echwäert änneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geännert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifänneren
dugéifsänneren
hien/si,hatt/etgéifänneren
mirgéifenänneren
dirgéiftänneren
sigéifenänneren
Conditionnel Passé composé
echhättgeännert
duhässgeännert
hien/si,hatt/ethättgeännert
mirhättegeännert
dirhättgeännert
sihättegeännert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieränner!
Plurielännert!
geännert
änneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmännerenofännerenveränneren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles