E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

änner-en ändern (D)changer (F)change (E)
Stammformen änner-enänner-tge-änner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echänner-en
duänner-s
hien/si,hatt/etänner-t
miränner-en
diränner-t
siänner-en
Passé composé
echhuge-änner-t
duhuesge-änner-t
hien/si,hatt/ethuetge-änner-t
mirhuge-änner-t
dirhuttge-änner-t
sihuge-änner-t
Plus-que-parfait
echhatge-änner-t
duhasge-änner-t
hien/si,hatt/ethatge-änner-t
mirhatege-änner-t
dirhatge-änner-t
sihatege-änner-t
Futur I
echwäert änner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-änner-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifänner-en
dugéifsänner-en
hien/si,hatt/etgéifänner-en
mirgéifenänner-en
dirgéiftänner-en
sigéifenänner-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-änner-t
duhässge-änner-t
hien/si,hatt/ethättge-änner-t
mirhättege-änner-t
dirhättge-änner-t
sihättege-änner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieränner!
Plurielänner-t!
ge-änner-t
änner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmänner-enofänner-enveränner-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles