E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäidrécken zudrücken (D)fermer (F)to knuckle (E)
Stammformen bäidréckendréckt bäibäigedréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécke bäi
dudrécks bäi
hien/si,hatt/etdréckt bäi
mirdrécke bäi
dirdréckt bäi
sidrécke bäi
Passé composé
echhubäigedréckt
duhuesbäigedréckt
hien/si,hatt/ethuetbäigedréckt
mirhubäigedréckt
dirhuttbäigedréckt
sihubäigedréckt
Plus-que-parfait
echhatbäigedréckt
duhasbäigedréckt
hien/si,hatt/ethatbäigedréckt
mirhatebäigedréckt
dirhatbäigedréckt
sihatebäigedréckt
Futur I
echwäert bäidrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäidrécken
dugéifsbäidrécken
hien/si,hatt/etgéifbäidrécken
mirgéifebäidrécken
dirgéiftbäidrécken
sigéifebäidrécken
Conditionnel Passé composé
echhättbäigedréckt
duhässbäigedréckt
hien/si,hatt/ethättbäigedréckt
mirhättebäigedréckt
dirhättbäigedréckt
sihättebäigedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck bäi!
Plurieldréckt bäi!
bäigedréckt
bäidrécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles