E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäidréck-en zudrücken (D)fermer (F)to knuckle (E)
Stammformen bäidréck-endréck-t bäibäige-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-e bäi
dudréck-s bäi
hien/si,hatt/etdréck-t bäi
mirdréck-e bäi
dirdréck-t bäi
sidréck-e bäi
Passé composé
echhubäige-dréck-t
duhuesbäige-dréck-t
hien/si,hatt/ethuetbäige-dréck-t
mirhubäige-dréck-t
dirhuttbäige-dréck-t
sihubäige-dréck-t
Plus-que-parfait
echhatbäige-dréck-t
duhasbäige-dréck-t
hien/si,hatt/ethatbäige-dréck-t
mirhatebäige-dréck-t
dirhatbäige-dréck-t
sihatebäige-dréck-t
Futur I
echwäert bäidréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäidréck-en
dugéifsbäidréck-en
hien/si,hatt/etgéifbäidréck-en
mirgéifebäidréck-en
dirgéiftbäidréck-en
sigéifebäidréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättbäige-dréck-t
duhässbäige-dréck-t
hien/si,hatt/ethättbäige-dréck-t
mirhättebäige-dréck-t
dirhättbäige-dréck-t
sihättebäige-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck bäi!
Plurieldréck-t bäi!
bäige-dréck-t
bäidréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enëmdréck-enerandréck-enerausdréck-enerdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles